Uuringud on näidanud, et aktiivne eluviis võib olla kasulik luude ja lihaste ning südame ja veresoonte tervisele. Kuid sel võivad olla ka puudused: koormav ja korduv füüsiline tegevus võib liigeseid liigselt koormata. Ent kas teadsite, et kui toidule ensüüme lisate, võite aidata enda liigeseid kaitsta? Lugege edasi ja saate teada, millised ensüümid aitavad seda teha!

 

Proteolüütilised ensüümid

Ensüümid on olulised, et meie tervis oleks korras, et meil oleks hea olla ja meie keha toimiks. Ainulaadseid ensüüme on tuhandeid ja igaühel neist on kehas eri ülesanne. Näiteks valgusidemete lagundamise ülesannet täidavad kehas ensüümid, mille perekonda kutsutakse proteolüütilisteks ensüümideks. Valkude lagundamine aga on oluline mitte ainult seedimise, vaid ka tervete liigeste seisukohalt. 

Selleks et mõista, kuidas need ensüümid võiksid toetada liigeste tervist, on neid palju uuritud. Mõne uuringu kohaselt võivad proteolüütilised ensüümid liigeste heaolu toetada selle kaudu, et parandavad keha loomulikke põletikureaktsioone ning parandamis- ja uuenemismehhanisme. Proteolüütilised ensüümid aitavad plasmavalke ja rakujääke väiksemateks osadeks lagundada ning soodustavad nii lümfisüsteemi kiiremat ja tõhusamat läbimist, mistõttu keha paraneb kiiremini.

 

Kolm põhilist proteolüütilist ensüümi liigeste heaks

Papaiin on papaia vilja toorekstrakt, mis sisaldab tsüsteiinproteinaasi perekonna proteolüütilisi ensüüme. Kehas lagundab papaiin eelkõige nõrkade või kahjustunud sidemetega valke. Seda mehhanismi on uuritud ka kliinilistes katsetes, et mõista, kuidas papaiin toetab keha näiteks spordivigastustest ja muudest traumadest taastumisel.

Bromelaiin on nii ananassi tüvest kui ka viljast saadav toorekstrakt. Nii papaiini kui ka bromelaiini on uuritud, et mõista, kuidas need toetavad keha tervislikke põletikureaktsioone. Saadud positiivsete tulemuste põhjal on hakatud bromelaiini kasutama liigeste struktuuri taastumise toetajana.

Proteaasid (teiste nimedega peptidaasid või proteinaasid) on rühm, kuhu kuulub seitse liiki proteolüütilisi ensüüme, mis võivad pärineda loomadest, taimedest või mikroorganismidest, näiteks seentest. Papaiin ja bromelaiin kuuluvad proteaaside seitsmest liigist ühte, tsüsteiinproteinaasi perekonda. Proteaasid on olulised homöostaasi ja tervislike põletikureaktsioonide säilimiseks kehas.


liigesed